×
×
جدیدترین‌‌ها

طشت گذاری؛ آیینی به قدمت کربلا و عاشورا

 • کد نوشته: 102139
 • تیر 20, 1403
 • طشت گذاری آیینی به قدمت تاریخ عاشورا و کربلا است و همراه با شور علوی و حسینی در مازندران برپا می شود.
  طشت گذاری؛ آیینی به قدمت کربلا و عاشورا

  به گزارش نخست نیوز،

  این روزها کوچه و بازارهای شهر رخت سیاه به تن کرده و برای استقبال از محرم حسینی سیاهپوش شده است و آئین‌های سیاهپوشان و طشت گذاری در مناطق مختلف استان برپا شده است.

  راه اندازی تکیه‌های عزاداری، افراشتن علم‌های سیاه و پرچم‌های عزاداری، نصب پارچه نوشته‌هایی در گرامیداشت محرم، غبارروبی مساجد و تکایای مذهبی از جمله رسومی است که ماه محرم در مازندران برپا می‌شود.

  همچنین دلنوشته های خودروها نیز رنگ حسینی و محرم گرفته و نام مبارک یا عزیز زهرا (س) یا حسین شهید، یا مظلوم، سقای دشت کربلا و … را می‌توان بر روی خودروها مشاهده کرد.

  تهیه اقلام مورد نیاز برای محرم و آماده سازی مساجد و اماکن مذهبی برای آئین‌های عزاداری و آماده شدن گروه‌های تعزیه برای نمایش دادن گوشه‌ای از وقایع عاشورا از دیگر مراسم‌هایی است که همزمان با ماه محرم در مناطق مختلف کشور از جمله مازندران جریان دارد.

  حسین رضایی از ذاکران و ستایشگران اهل بیت (ع) در خصوص مراسم طشت‌گذاری که در مساجد این شهرستان برگزار می‌شود، اظهار داشت: آذری‌های ایران و آذربایجان از سه روز مانده به محرم آئین طشت‌گذاری را شروع می‌کنند.

  رواج آئین طشت گذاری در محرم

  با اشاره به تاریخ رواج این مراسم در شروع ماه محرم تصریح کرد: زمانی که امام حسین (ع) مکه را به سمت کربلا ترک کرد در مسیر راه به منطقه‌ای با نام زباله، آنجا سپاه حر بن یزید ریاحی جلوی سپاه امام را می‌گیرند تا وارد کربلا نشود که سپاه در آن منطقه متوقف می‌شود.

  منبع مهر

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *