×
×
جدیدترین‌‌ها

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:
در حوزه فناوری رتبه ۶۲ در دنیا را داریم

 • کد نوشته: 85826
 • آذر 6, 1402
 • معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه باید در حوزه فناوری به مرجعیت علمی برسیم، گفت: امروزه در تولید علم رتبه ۱۵ و در حوزه فناوری رتبه ۶۲ در دنیا را داریم و این بدان معنی است که تمامی پژوهش‌های ما منجر به فناوری و ثروت نمی‌شود. بنابراین باید تلاش کنیم تا تولید علم ما به حل مشکلات کشور کمک کند
  در حوزه فناوری رتبه ۶۲ در دنیا را داریم

  به گزارش نخست نیوز :، دکتر یونس پناهی در نشست هم‌اندیشی نخبگان فناور و شرکت‌های دانش‌بنیان که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با تبریک هفته بسیج گفت: نقش و جایگاه بسیج در همه عرصه‌ها و به خصوص در علم و فناوری بی‌بدیل است و ما هم باید با الگو گرفتن از بسیجیان، با روحیات بسیجی فعالیت‌های خود را پیش ببریم.

  دکتر پناهی اظهار کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه پژوهش، این حوزه باید نیازهای فعلی و آتی کشور در حوزه سلامت را مرتفع کند. همچنین با پژوهش باید در عرصه علم و فناوری سرآمد باشیم و به مرجعیت علمی دسترسی پیدا کنیم.

  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: باید در حوزه سلامت به دنبال روش‌های جدید و بهبود اقتصاد دانش‌بنیان باشیم که خوشبختانه زیرساخت‌های بسیار خوبی نیز در این زمینه ایجاد شده است.

  دکتر پناهی اظهار کرد: امروزه ۱۵ درصد از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت اعم از دارو، درمان، تجهیزات پزشکی، فناوری زیستی، صنایع غذایی و کشاورزی در حال فعالیت هستند که رشد قابل قبولی دارند، اگر چه سرعت تولید شرکت‌های دانش‌بنیان با حفظ توانمندی و ماندگاری در بازار باید افزایش یابد.

  وی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان باید رقابت کنند تا بتوانند ماندگاری داشته باشند، گفت: ۳۵ درصد در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت، ۲۷ درصد در حوزه دارو و ۳۹ درصد در حوزه تجهیزات پزشکی رشد داشته‌ایم که این آمار باید ارتقاء یابد.

  دکتر پناهی با اعلام این که ۱۵ پارک علم و فناوری سلامت در کشور وجود دارد، گفت: باید زیر ساخت‌های لازم در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گیرد تا تولید دانش فنی داشته باشند.

  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ادامه داد: حدود ۱۱۳ مرکز رشد فناوری سلامت فعال هستند که از این تعداد ۱۵ مرکز در دو سال اخیر تاسیس شده و حدود ۲ هزار و ۸۴۱ شرکت در مراکز رشد استقرار یافته‌اند که حدود ۶۷۵ محصول به تولید اولیه رسیده، ۲۱۸ محصول مجوز گرفته و ۶۷۵ محصول نیز تجاری شده و در بازار وجود دارند و خوشبختانه این روند رو به رشد است.

  دکتر پناهی اظهار کرد: استانداردهای سازمان غذا و دارو بین المللی است و این موضوع در دوران کرونا ثابت شد. باید توجه جدی به استانداردهای ارزیابی دارو، مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی داشته باشیم.

  وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان باید صادرات محور بوده و به صادرات محصولات خود نیز توجه جدی داشته باشند. وزارت بهداشت حمایت‌های لازم را از شرکت‌های دانش بنیان و فناورانه خواهد داشت.

  به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر پناهی ادامه داد: در سال گذشته از ۸۰ طرح فناورانه حمایت شده است و در سال جاری نیز از طرح‌های فناورانه حمایت‌های لازم خواهد شد و تعداد طرح‌ها باید افزایش داشته باشد.

  معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در پایان گفت: ۱۸ محصول فناورانه شرکت‌های مختلف صادر می‌شود و شرکت‌ها باید تمام تلاش خود را برای افزایش صادرات محصولات خود به کار بندند.

  منبع ایسنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *