» آرشیو اخبار » ۵۹ فلسطینی در حمله شهرک‌نشین‌ها به کرانه باختری مصدوم شدند
آرشیو اخبار - بین الملل

۵۹ فلسطینی در حمله شهرک‌نشین‌ها به کرانه باختری مصدوم شدند

خرداد 16, 1402 0

در حمله ده‌ها شهرک‌نشین افراطی به منازل فلسطینی‌ها در روستای برقه واقع در شمال کرانه باختری و آغاز درگیری‌هایی میان دو طرف، ۵۹ فلسطینی زخمی شدند. همچنین یک مسؤول فلسطینی از طرح جدید رژیم صهیونیستی برای توسعه شهرک‌سازی‌ها در شمال کرانه باختری خبر داد.

به گزارش نخست نیوز ، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، در یورش عصر یکشنبه گروهی از شهرک‌نشین‌های اسرائیلی به روستای برقه در شهر نابلس واقع در شمال کرانه باختری که با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور انجام شد، ۵۹ فلسطینی زخمی شدند.

جمعیت هلال احمر فلسطین در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که کادر پزشکی آن چهار فلسطینی زخمی شده در اثر اصابت ترکش‌های گلوله‌های واقعی در حمله شهرک‌نشین‌ها و ارتش رژیم صهیونیستی به روستای برقه و نیز ۵۵ فلسطینی دچار مشکلات تنفسی در اثر استنشاق گاز اشک‌آور را تحویل گرفته و کارهای درمانی را برای آنها انجام دادند.

غسان دغلس، مسؤول پرونده شهرک‌سازی‌ها در شمال کرانه باختری نیز در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که یک گروه از شهرک‌نشین‌ها از شهرک “حومش” با حمایت سربازان ارتش رژیم صهیونیستی وارد روستای برقه شده و به منازل فلسطینی‌ها در مناطق مختلف آن یورش بردند.

دغلس در ادامه گفت، در پی این یورش، درگیری‌هایی میان شهرک‌نشین‌ها و ساکنان روستا شکل گرفت و در نتیجه آن تعدادی زخمی شدند.

به گفته این مسؤول فلسطینی، حدود ۵۰ شهرک‌نشین دیگر نیز به سه منزل واقع در اطراف روستا با سنگ حمله کرده و شیشه‌های تعدادی از خودروها را شکستند.

روستای برقه به دلیل اینکه در نزدیکی شهرک حومش قرار دارد، به صورت مستمر هدف حملات شهرک‌نشین‌ها قرار می‌گیرد.

کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) مارس گذشته با لغو قانونی در ارتباط با شهرک‌های تخلیه شده، به شهرک‌نشین‌ها اجازه داد به چهار شهرک واقع در کرانه باختری که در سال ۲۰۰۵ تخلیه شده بودند از جمله شهرک حومش بازگردند.

در همین رابطه، عبدالله کمیل، فرماندار شهر سلفیت در شمال کرانه باختری با انتشار بیانیه مطبوعاتی یک طرح جدید شهرک‌سازی را فاش کرد که هدف از آن کنترل بر بیش از ۱۰ هزار دونم (هر دونم معادل هزار متر مربع) از اراضی فلسطینی در این شهر برای توسعه شهرک‌سازی‌ها است.

کمیل در ادامه اظهار کرد: مسؤولان رژیم اشغالگر از طریق آنچه شورای عالی برنامه‌ریزی می‌خوانند، تصمیم برای تصرف این اراضی متعلق به شهرک‌های الزاویه، دیر بلوط، رافات و مسحه واقع در غرب سلفیت و سنیریا از توابع استان قلقیلیه و تبدلی آنها به مناطق صنعتی و گردشگری، ساخت واحدهای مسکونی برای شهرک‌نشین‌ها و نیز احداث راه‌های ارتباطی میان شهرک‌ها را اعلام کرد.

طبق آماری که جنبش چپ‌گرای “صلح اکنون” اسرائیل (سازمان غیردولتی اسرائیلی) در سایت خود منتشر کرده، در حال حاضر بیش از ۴۶۵ هزار شهرک‌نشین در ۱۳۲ شهرک و ۱۴۶ کانون شهرک‌نشینی پراکنده‌ای که در کرانه باختری وجود دارند، زندگی می‌کنند.

منبع : ایسناisna.ir/xdNYYX

به این نوشته امتیاز بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×