×
×
آخرین اخبار

تحقیقات اروپا از انفجارهای عمدی خطوط لوله گاز روسیه

 • کد نوشته: 49849
 • مهر 6, 1401
 • اروپا سرگرم تحقیقات درباره حمله به دو خط لوله گازی روسیه است که باعث نشت گاز در دریای بالتیک شده است.
  تحقیقات اروپا از انفجارهای عمدی خطوط لوله گاز روسیه

  به گزارش نخست نیوز ، هنوز معلوم نیست چه کسانی عامل حمله به این خطوط لوله هستند که روز دوشنبه برای نخستین بار گزارش شد. روسیه و شرکای اروپایی‌اش برای این خطوط لوله که در قلب بحران انرژی اروپا قرار دارند، میلیاردها دلار هزینه کرده اند.

  رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، به مدیران بازرگانی اعلام کرد که نشت گاز از خطوط لوله زیردریا، به دلیل حملات هدفمند به این زیرساخت بوده و آلمان اکنون مطمئن است که این اتفاق، یک رخداد طبیعی یا ناشی از فرسودگی تجهیزات نبوده است.

  نخست وزیران کشورهای سوئد و دانمارک اعلام کردند نشتی این خطوط لوله به شکل واضحی ناشی از اقدامات عمدی است و اطلاعات، خرابکاری احتمالی را نشان می دهد. نخست وزیر لهستان هم بدون اشاره به مستندات، خرابکاری را عامل این نشتی اعلام کرد.

  روسیه که تحویل گاز به اروپا را پس از اعمال تحریم‌های گسترده غربی بر سر جنگ در اوکراین، به شدت کاهش داده است، اعلام کرد احتمال خرابکاری وجود دارد و نشت گاز، امنیت انرژی این قاره را تضعیف می کند.

  یک مقام ارشد اوکراینی بدون ارائه مدرکی، این حادثه را یک حمله روسی برای بی‌ثبات کردن اروپا خواند.

  ماتئوش موراویه‌تسکی، نخست وزیر لهستان، در مراسم افتتاح یک خط لوله جدید بین نروژ و لهستان، اعلام کرد ما به شکل روشنی این اتفاق را یک اقدام خرابکارانه در گام بعدی برای تشدید بحران در اوکراین می بینیم.

  ماگدالنا آندرسن، نخست وزیر سوئد، در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد دو انفجار در ارتباط با نشت گاز از این خطوط لوله شناسایی شده اند و با این حال، این به منزله حمله به سوئد نیست و دولت وی در تماس نزدیک با شرکایش شامل ناتو و همسایگانش نظیر دانمارک و آلمان پیرامون این تحولات است.

  زلزله شناسان در دانمارک و سوئد اعلام کردند روز دوشنبه در نزدیکی محل نشت، دو انفجار قدرتمند ثبت کردند.

  سازمان زمین شناسی دانمارک و گرین لند اعلام کرد این سیگنالها شبیه سیگنالهای زلزله نیستند و به سیگنالهای ثبت شده از انفجارها شباهت دارند و زلزله شناسان دانشگاه اوپسالای سوئد که با سازمان زمین شناسی دانمارک همکاری دارند، اظهار کردند انفجار دوم که بزرگتر بوده، مربوط به انفجار بیش از ۱۰۰ کیلوگرم دینامیت است و انفجار در آب و نه در بستر دریا اتفاق افتاده است.

  خطوط لوله نورد استریم در قلب جنگ انرژی بین کشورهای اتحادیه اروپا و مسکو قرار دارند که به اقتصادهای بزرگ غربی آسیب زده و قیمت گاز را به میزان چشمگیری افزایش داده است.

  هابک گفت: آلمان کشوری است که می داند چطور از خود دفاع کند و اروپا به عنوان یک قاره، می تواند از زیرساخت انرژی خود دفاع کند.

  مدیر سازمان انرژی دانمارک اعلام کرد نشت گاز بسیار بزرگ بوده و ممکن است یک هفته طول بکشد تا خروج گاز از خط لوله نورد استریم ۲ متوقف شود.

  منبع: ایسنا

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *