تاریخ : جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ 12 ربيع ثاني 1442 Friday, 27 November , 2020
0

هنر نماد وحدت انسانیت

  • کد خبر : 18086
  • ۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۲
هنر نماد وحدت انسانیت

موسسه فرهنگی هنری آپادانا  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۰ در مشهد آغاز کرد.

به گزارش نخست نیوز، موسسه فرهنگی هنری آپادانا  با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۰ در مشهد آغاز کرد. تمرکز اصلی موسسه بر فعالیت های علمی، فرهنگی و آموزشی با برگزاری کنفرانس‌های علمی و بین المللی و همچنین تاسیس مراکز آموزش موسیقی و هنرهای تجسمی و سینما و زبان است. آموزشگاه سینمایی آپادانا ، که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز کرد یکی از مراکز آموزشی وابسته به  موسسه آپادانا ست که با مانیفستی متفاوت از همکاران فعال در عرصه آموزش سینمایی فعالیت خود را با تمرکز بر ارایه خدمات حرفه ای به خدمات گیرندگان با دعوت و بکارگیری بازیگران و کارگردانان چهره و موفق عرصه ی سینما و تلویزیون ملی در مشهد دنبال کرد.

این موسسه با حرکتی بدیع و در نوع خود ممتاز و بی سابقه با عنوان جشنواره سینمایی آپادانا با هدف تشویق و تقویت هنرجویان فارغ التحصیل آموزشگاه برگزار می گردد . این جشنواره مختص هنرجویان موسسه سینمایی آپادانا می باشد که از سال ۱۳۸۵ تاکنون در آموزشگاه سینمایی آپادانا دوره های سینمایی را سپری نموده اند و به عرصه نور و تصویر و صدا وارد شده اند. جهت آشنایی بیشتر با این فلسفه وجودی این جشنواره به گفت‌وگو با رییس کمیته انتخاب آن پرداختیم که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانید.

دکتر وحید حجتی نیکو ضمن اشاره به اینکه مجموعه موسسه فرهنگی هنری آپادانا در حوزه‌های متنوع علمی، هنری و آموزشی فعالیت دارد، بیان کرد: در طی سال‌های متمادی، افراد زیادی دانش‌آموخته حوزه‌های مختلف سینمایی در آموزشگاه آپادانا بوده که بعد از کسب تخصص، وارد عرصه جامعه و بعضا کار تخصصی در همین حوزه شده اند؛ در این بین، افرادی هم فعالیت مرتبط با این تخصص  را ادامه ندادند اما همه این افراد که تخصصی را فراگرفتند، اثری هنری خلق کردند.

وی در خصوص هدف برگزاری جشنواره سینمایی آپادانا تصریح کرد: این جشنواره کاملا داخلی و به فراگیران آموزشگاه آپادانا در طی تمام سال‌های فعالیت آن اختصاص دارد. برگزاری این جشنواره نوعی ازریابی فراگیران، اساتید، آموزش‌های ارایه شده و حتی آموزشگاه است. داوری این آثار نیز توسط کادر مجرب و متخصص به عنوان هیات داوران و کمیته انتخاب انجام می‌شود. در ابتدا آثار توسط کمیته انتخاب بررسی و براساس چک لیستی که بر مبنای جدیدترین اصول انتخاب فیلم‌ در جشنواره‌های بین‌المللی است، تعدادی از آثار انتخاب می‌شوند و برای داوری به هیات داوران ارسال می‌شود.

حجتی نیکو ادامه داد: این حرکت می‌تواند یک جریان ابداعی باشد تا بعدها در سطح کلان و با نگاه حمایتی از طرف مدیران، مسوولین و دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ و هنر در سطوح بالاتر و بزرگتر برگزار شود.

 

بررسی آثار از دو جنبه تحلیل محتوا و ساختار

وی در رابطه با معیارهای بررسی آثار بیان کرد: آثار ارسالی از دو جنبه تحلیل محتوا و تحلیل ساختاری فیلم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در واقع کمیته انتخاب براساس تحلیل محتوایی آثار را انتخاب می‌کنند و هیئت داوران براساس تلفیق تحلیل محتوا و تحلیل ساختار به آثار امتیاز می‌دهد.

رییس کمیته انتخاب جشنواره سینمایی آپادانا ابراز کرد: آنچه که در عرصه‌های علمی و هنری سبب برقراری ارتباط بین یک اثر و مخاطب آن می‌شود، انرژی و احساس موجود درآن است. به همین دلیل است که گاها اثری هنری در یک فرهنگ و زبان دیگر مخاطبان زیادی را در بین غیر هم‌زبانان و هم‌فرهنگان خود پیدا می‌کند چراکه انرژی و احساس بالایی در آن نهفته است. بسیاری از هنرمندان، در عرصه هنری خود سواد آکادمیک ندارند و هنرشان برخواسته از احساس و انرژی درونی آن‌ها است که البته همین حس ناب و زیبا سبب ماندگاری اثر آن‌ها می‌شود. لازم به توضیح است نگاه من و سایر کارشناسان در کمیته انتخاب آثار، بر اساس محتوا و همین حس زیبای آثار است.

 

هنر مرز ندارد

 

وی تشریح کرد: مرزبندی در انسانیت جایگاهی ندارد و تنها زاییده برخی تفکرات و تعصبات است. هنر نیز مرزی ندارد و در تمام نقاط این سرزمین به طور مداوم در حال رویش و تکامل است. با نگاهی به تمام بخش‌های جامعه، ریشه‌ و پیشینه فرهنگی و هنری در آن‌ها دیده می‌شود که تنها باید آن را بارور نمود. علاوه بر این، هرچه پیوندهای اجتماعی که همان دلبستگی‌های اجتماعی است، بیشتر باشد در مقابل کج‌روی و قانون گریزی کاهش پیدا می‌کند؛ فلسفه برگزاری چنین جشنواره‌هایی برقراری پیوند اجتماعی بین نسل جدید و هنر است و مبنای آن براساس خلاقیت خالق اثر و بدون محدودیت موضوعی است. جوایز در نظر گرفته شده و قدردانی‌هایی که در آینده از صاحبان این آثار می‌شود، همگی در جهت بارور کردن خلاقیت است.

حجتی نیکو ضمن بیان اینکه پیوندهای اجتماعی نسل امروز با ادبیات کهن بسیار زیاد است، گفت: دنیای امروز، دنیای نمایش و دیده شدن است و از آنجایی که سرعت تغییر بسیار بالاست، دیده نشدن منجر به حذف می‌شود. انسان امروزه به واسطه تکنولوژی و دیتا، جبری را برای خود ایجاد کرده است که محکوم به رشد است و اگر رشد نکند، حذف می‌شود. هنگامی که دو فرهنگ با یکدیگر در حال تعامل باشند، فرهنگ نوآور بر فرهنگ ایستا، غالب می‌شود و فرهنگ ایستا حذف می‌شود. سرعت تغییرات نشان می‌دهد که وجود پیشینه قوی فرهنگی، هنری و تاریخی در صورتی که به نمایش گذاشته نشود، فراموش می‌شود.

 

ایجاد پیوندهای اجتماعی به واسطه جشنواره

 

در ادامه، وی ضمن اشاره به پتانسیل بالای شهر مشهد در حوزه هنری، یادآور شد: این شهر، مهاجرپذیر بوده و در هر منطقه آن یک فرهنگ دیده می‌شود چراکه افراد، از شهرها و استان‌های مختلف با خرده فرهنگ‌های متفاوت به آن آمده و نقطه مشترک تمام آن‌ها، هنر است چراکه هنر مرز ندارد و از وحدت انسانیت خارج می‌شود. ایجاد پیوند اجتماعی مشترک بین تمام این خرده فرهنگ‌ها سبب رشد می‌شود و ما با این جشنواره به دنبال ایجاد این پیوند با استفاده از ابزار هنر هستیم و سینما به عنوان هنر هفتم تنها یکی از اشکال مختلف هنر است که قدرت تاثیرگذاری آن غیرقابل انکار بوده و لازمه این تاثیرگذاری، خلاقیت و خروج از چهارچوب‌های بسته البته در قالب‌های استاندارد است.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در خصوص چشم‌انداز این جشنواره عنوان کرد: تلاش ما بر این است که به واسطه این جشنواره بتوانیم بر پیوندهای اجتماعی و دل‌بستگی‌ها دامن بزنیم و کمک کنیم که افراد به واسطه این هنر به ریشه‌ها و حتی اشتراکات فرهنگی یکدیگر آگاه شوند و مهم‌تر اینکه این حرکت، بتواند آغازی برای برگزاری جشنواره‌های مشابه در سطح استانی، ملی و بین‌المللی باشد.

« انسان کامل، تجمیع همه انسان‌ها است»؛ این سخنی از ارسطو است که حجتی نیکو در پایان صحبت‌های خود مطرح کرد و افزود: انسانی که به درجه خودساختگی می‌رسد، صاحب یک اثر می‌شود و انسان‌های بزرگ، فریادهای خود را در قالب‌های مختلف به جامعه نشان می‌دهند مثل حافظ که آنچه را که در درون خود دارد در قالب شعر بیان می‌کند. انسان‌های دارای اثر هنری از دل تنهایی و خودساختگی خود بیرون آمده و اثری دارند که می‌تواند بر همه فرهنگ‌ها اثر بگذارد و من این زبان بین‌المللی را همان انرژی می‌نامم. وقتی به کسی هنرمند می‌گوییم در واقع داریم از انسانی که به وسعت کل جهان و تجمیع همه انسانهاست، صحبت می‌کنیم و چنین انسانی به مرزها محدود نمی‌شود.

  • انسیه سروش
لینک کوتاه : https://nakhostnews.com/?p=18086

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.