تاریخ : شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹ 19 ذو الحجة 1441 Saturday, 8 August , 2020
0
رییس جمهور از اعطای تسهیلات سه سطحی ودیعه مسکن خبرداد

وام اجاره سردوراهی

  • کد خبر : 11023
  • ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
وام اجاره سردوراهی

طی سال‌های اخیر با افزایش قیمت مسکن در کلان‌شهرها، خرید یک باب خانه کوچک در گوشه‌ای از شهر برای بسیاری از مردم به یک آرزوی دست‌نیافتنی تبدیل شده، اما این روزها و با توجه به وضعیت به وجود آمده به جهت شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها و صدمات اقتصادی که به واسطه این اتفاق بر خانواده‌ها تحمیل شده است.

به گزارش نخست نیوز، طی سال‌های اخیر با افزایش قیمت مسکن در کلان‌شهرها، خرید یک باب خانه کوچک در گوشه‌ای از شهر برای بسیاری از مردم به یک آرزوی دست‌نیافتنی تبدیل شده، اما این روزها و با توجه به وضعیت به وجود آمده به جهت شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها و صدمات اقتصادی که به واسطه این اتفاق بر خانواده‌ها تحمیل شده است، این آرزوی محال، از خرید مسکن به اجاره یک سرپناه تبدیل شده است. بازار املاک در این سال‌ها هیچ گاه ثبات و وضعیت عادی نداشته و این بار به بهانه افزایش قیمت دلار و همچنین شیوع بیماری کرونا، شرایط ملتهب‌تری را تجربه می‌کند.

داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است

مطابق با اصل ۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، هر فرد و خانواده ایرانی حق داشتن مسکن دارند و دولت‌ها موظف به تامین آن هستند. در متن این قانون ذکر شده است: «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند، به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند».

در راستای پایبندی به این اصل قانون اساسی، یکی از اقدامات دولت، الزام به تمدید قراردادهای اجاره‌خانه ( البته با صدور مجوز افزایش ۲۵‌درصدی اجاره) بوده است. اقدام بعدی، اعطای وام به فرودستان برای ودیعه مسکن است؛ سوال اینجاست آیا کارگری که به زحمت دو یا حداکثر سه ‌میلیون تومان در ماه درآمد دارد، می‌تواند هم ماهی بیش از یک‌میلیون تومان اجاره‌خانه بپردازد و مشمول ۲۵‌درصد افزایش سال ۹۹ شود و هم برای تامین ودیعه ۴۰ یا ۵۰‌ میلیون تومانی مسکن، وام بگیرد و از پس پرداخت اقساط ماهانه‌ این وام بربیاید؟

سرپناه‌های پوشالی

در این بین اتفاقات ناخوشایند بسیاری نیز در کلان‌شهرها در حال رخ دادن است که می‌توان به زندگی در کانکس‌هایی که در پارکینگ‌ خانه‌ها مستقر شده، گذران شب به صبح در چادرها ، نگهداری اسباب خانه زوجین جوان در انبارها و کانتینر‌ها و زندگی در خانه پدر و مادر، اجاره پشت بام خانه‌ها و حتی خودرو خوابی اشاره کرد. البته پیش از این نیز انتشار عکس‌ها و فیلم‌هایی از فاجعه گورخوابی برای مدتی توجه‌ها را به این معضل جلب کرده بود.

هرچند که هر بار این موضوعات توسط مسوولین تکذیب می‌شود، اما جامعه‌شناسان به عوارض اجتماعی افزایش قیمت خرید و حتی اجاره بهای مسکن در شهرهای بزرگ تاکید دارند و تبعات اجتماعی همچون کاهش ازدواج به ‌دلیل عدم امکان تامین هزینه تهیه یک سرپناه برای شروع زندگی، افزایش طلاق، کوچ مردم به حاشیه شهرها، آلونک‌نشینی و گسترش مناطق حاشیه‌نشینی که به باور کارشناسان، مناطق بدون هیچ‌گونه حفاظ در مقابل آسیب‌های اجتماعی و مکانی امن برای خرده فروشان مواد مخدر به حساب می‌آیند، به همراه داشته است.

پرداخت وام استیجاری به مستاجران در دستور کار دولت

چندی پیش مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی ضمن بررسی ابعاد اثرات ویروس کرونا بر بخش مسکن، پیشنهاد کرد که تمهید تسهیلات حمایتی از جمله پرداخت وام استیجاری به مستاجران در دستور کار دولت قرار گیرد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی نیز پس از تشکیل کارگروهی به دستور رییس‌جمهور برای حل این مشکل راهکار ارایه تسهیلات حمایتی به مستاجران را پیشنهاد داد و بیان کرد که دولت قصد دارد کمک کند تا در شرایط کرونایی بخشی از مستاجرانی که نیازمند حمایت هستند، تسهیلات حمایتی دریافت کنند. به همین منظور کمیته‌ای متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت اقتصاد و وزارت راه و شهرسازی تشکیل شده تا تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شود.

خبر پرداخت تسهیلات ودیعه به مستاجران

دومین طرح نهایی و تصویب شده دولت برای کنترل نوسانات بازار اجاره و کمک به رفع چالش‌های مستاجران، با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از بروز کرونا در نهایت در ابتدای مردادماه سال جاری توسط رییس جمهور در جلسه هیات دولت مطرح شد و حسن روحانی از پرداخت تسهیلات ودیعه به مستاجران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: در قالب این طرح مستاجران تهرانی وام ۵۰ میلیونی، مستاجران شهرهای بزرگ وام ۳۰ میلیونی و خانوارهای اجاره نشین در سایر شهرها تا سقف ۱۵ میلیون تومان وام ودیعه دریافت می‌کنند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان این که حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع برای وام ودیعه در نظر گرفته شده است می‌گوید: افراد واجد شرایط استفاده از این تسهیلات با دریافت نامه‌ای از محل کارهای خود که تضمین کننده کسر از حقوق ماهانه آن‌ها باشد، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و ضمانت بیشتری برای دریافت تسهیلات در نظر گرفته نشده است. همچنین داشتن اجاره‌نامه رسمی معتبر، شرط دریافت این کمک ودیعه مسکن است.

اولویت‌بندی در حمایت از مستاجران

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز با اشاره به اینکه از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مستاجر در کشور به یک میلیون خانوار واجد شرایط وام ودیعه اجاره مسکن پرداخت خواهد شد، می‌گوید: با توجه به محدودیت منابع، نمی‌توانیم از همه مستاجران و متقاضیان حمایت کنیم به همین دلیل، اولویت بندی در شناسایی متقاضیان انجام شده، و براساس آن، کسانی که تازه ازدواج کرده‌اند، کسانی که سه فرزند و بیشتر دارند، خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی، در اولویت قرار گرفتند.

پروانه اصلانی ادامه می‌دهد: نخستین شرط اولویت برای این گروه‌ها، این است که براساس قانون ساماندهی، از هیچ گونه تسهیلات در بخش مسکن استفاده نکرده و هیچ گونه حمایتی در حوزه مسکن از سوی دولت در بخش زمین و مسکن دریافت نکرده باشند. شرط دیگر برای دریافت وام کمک ودیعه اجاره مسکن، این است که مالکیتی از سال ۸۴ نداشته باشند و خرید و فروش زمین و مسکن از این تاریخ تاکنون برایشان ثبت نشده باشد. همچنین تاهل و سرپرست خانوار بودن، شرط دیگر است و براین اساس زنان سرپرست خانوار جزو اولویت‌های دریافت وام هستند. البته سابقه سکونت ۵ ساله در شهر محل سکونت، از دیگر شرایط دریافت این وام است.

وی در تکمیل توضیحات خود بیان می‌کند: این وام به مستاجر داده می‌شود و وثیقه آن را نیز از مستاجر دریافت می‌کنند، اما در قالب چک در وجه موجر قابل صدور است در واقع مسوول پرداخت اقساط و طرف حساب بانک مستاجر است و دریافت کننده وام موجر است.

مشکلات سر راه مستاجران

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد با اشاره به اینکه شرایطی که برای این وام در نظر گرفته شده شرایط سختی است، بیان می‌کند: متراژ کمتر از ۷۵ متر، جمعیت آماری خانواده ۵نفر به بالا، تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد، زنان سرپرست خانوار و… از شرایطی است که هر خانواده‌ای را شامل نمی‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که در مشهد غالبا ملکی که ودیعه ۳۰میلیون تومانی داشته باشد، بسیار کم است.

علی‌اصغر مرادزاده  ادامه می‌دهد: یکی از شروط وام ودیعه مسکن این است که قراردادها کد رهگیری داشته باشد و این به این معنی است که قرارداد باید کامل نوشته شده و به امضای طرفین رسیده و رد و بدل پول ودیعه صورت گرفته باشد. در این میان، وقتی ۳۰ میلیون تومان پول به حساب موجری که از قبل ودیعه ملک خود را دریافت کرده است، واریز می‌شود ممکن است مشکلاتی به وجود آید و به طور مثال موجر به جهت واسطه‌گری دست به دلالی بزند و یا حتی در باز پس دادن پول به مستاجر خود، تعلل کند.

وی با اشاره به اینکه «فصل رهن و اجاره از اول تیرماه است» می‌گوید: در سال جاری با توجه به شرایطی که پیش آمده، اکثر مستاجران از اول اردیبهشت‌ماه تمدیدهای خود را انجام داده‌اند و خیلی از قراردادها تا الان منعقد شده است و اگر هم بخواهند وامی بدهند، تا مصوبه آن برسد و بانک‌ها اقدام به پرداخت کنند، بیش از یک ماه دیگر زمان می‌برد و فصل رهن و اجاره تمام می‌شود. هرچند بانک مرکزی هم اگر مصوب کند، بانک ها به این راحتی ها وام نمی‌دهند و آنقدر شرایط سختی را سر راه قرار می‌دهند که مردم منصرف می‌شوند.

به وام ودیعه و پرداخت آن خوشبین نیستم

مرادزاده ابراز می‌کند: با توجه به اینکه بازار راکد است، مردم واقعا پولی ندارند و وام را برای رسیدن به بدبختی‌هایشان می‌گیرند. اینکه در موعد مقرر چگونه باید بازپرداخت آن را انجام دهند هم، از مشکلات آنها است. در واقع  بین انتخاب بد و بدتر قرار دارند. وام خوب وام ۲ تا ۴ درصد است و در  کشور ما چون بهره خیلی بالا است، به وام ۱۲ درصد راضی می‌شویم..

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک مشهد در پایان صحبت‌های خود با گلایه‌مندی از دستگاه‌های دولتی بیان می‌کند: نامه افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌بها به قوه  قضاییه رفته است اما به دادسراها ارجاع داده نشده است و هنوز بعد از یک ماه برای ما هم نفرستاده‌اند و زمانی که مستاجر مراجعه می‌کند و به دنبال مصوبات رییس جمهور و ستاد کرونا است، هیچ جوابی نداریم که بدهیم. به همین جهت به وام ودیعه و پرداخت آن نیز زیاد خوشبین نیستم.

بحران‎های اقتصادی و تورم افسار گسیخته در بازار مسکن باعث افزایش فقر در جامعه می‌شود

رفع مشکلاتی چون مسکن، نیازمند درمانی ساختاری است. متأسفانه در عملیاتی کردن طرح‌های اینچنینی همواره به بخشی از جنبه‌ها و معضلات آن پرداخته نمی‌شود. به طور نمونه در راهکار ارایه وام ودیعه به بخش بزرگی از جامعه که در شغل‌های ثابتی فعالیت نمی‌کنند و یا فیش حقوقی ثابت و بیمه ندارند، پرداخته نشده است. این بخش شامل رانندگان آژانس‌های اینترنتی و پیک‌های موتوری، دستفروش‌ها، شاغلان فعال در شغل‌های آزاد و همچنین دهک متوسط رو به پایین جامعه می‌شود.

هرچند مکانیزم پرداخت وام به موجران نیز با چالش‌هایی مواجه است و می‌تواند تبعات گسترده‌ای را شامل شود. علاوه بر این، شروط اصلی پرداخت وام نیز نیاز به بازبینی دارد تا بخش گسترده‌تری از جامعه مستاجرینی که غالبا نیاز به این نوع وام دارند را شامل شود.

جایگاه دولت و وزارت راه و شهرسازی در ایفای نقش ساماندهی بازار مسکن استیجاری بر کسی پوشیده نیست و بی‌شک تعریف گزینه بسته‌های حمایتی و تشویقی در این حوزه با به درستی انجام شود. بدون تردید بحران‎های اقتصادی و تورم افسار گسیخته در بازار مسکن باعث افزایش فقر در جامعه می‌شود و قشر متوسط روز به روز به قشر پایین جامعه نزدیکتر خواهد شد. حائز اهمیت است که یادآور شویم که در لایه‌های پنهان افزایش سرسام‌ آور هزینه‌های زندگی تبعات زیادی نهفته است و در انتها کودکان به واسطه فروپاشی خانواده به جهت مشکلات اقتصادی، قربانیان مادام‌العمر این ماجرا خواهند بود. چه بسا کودکانی که در این بین از تحصل مانده یا سرخورده شده‌اند و در نهایت در سر چهارراه‌ها به دست فروشی و تکدی‌گری رو بیاورند.

 

مریم اصغری

لینک کوتاه : https://nakhostnews.com/?p=11023

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.