مدیرمسئول روزنامه اطلاعات با تاکید بر لزوم فعالیت مطبوعاتی بر مبنای تقوا گفت: صداقت و پرهیز از فحاشی ۲ توصیه امام خمینی (ره) به فعالان رسانه ای در زمان مبارزه علیه ستم شاهی بود.
حجت الاسلام سید محمود دعایی در دیدار با اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات یزد در موسسه اطلاعات افزود: در زمان مبارزه با رژیم ستم شاهی با راه اندازی رادیویی با عنوان صدای روحانیت مبارز ایران به مواردی از جمله افشای فساد در خانواده پهلوی پرداختیم که امام خمینی (ره) بر تاثیر بیشتر اظهارات منطقی تاکید کردند.
وی ادامه داد: بنیانگذار جمهوری اسلامی در یکی از نشستهای خود با مسئولان رسانه ها با گلایه از انتشار عکس و سخنان ایشان در صفحه نخست روزنامه، بر انجام مصاحبه با اقشار مختلف مردم از جمله پرستاران، پلیس، رفتگران و کشاورزان و انتشار در صفحه نخست تاکید کردند.
مدیر مسئول روزنامه اطلاعات در بخش دیگری با ابراز خرسندی از انجام امور مهم توسط یزدی ها در کشور خاطر نشان کرد: این استان افراد توانمندی در حوزه های مختلف به خصوص در حوزه فرهنگ و رسانه دارد که خدمات زیادی به کشور ارایه کرده اند.
دعایی با یادآوری مشکلات مالی روزنامه های اطلاعات در سال ۱۳۵۹ گفت: این روزنامه را در این سال با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بدهی تحویل گرفیم و اکنون علاوه بر نداشتن بدهی فعالیتهای زیادی در خصوص توسعه امکانات و فعالیتهای روزنامه انجام شده است.
دعایی تصریح کرد: خط مشی روزنامه اطلاعات دور بودن از جنجال و باندبازی است و همواره تلاش شده تا امور با دقت و به صورتی انجام شود که به درج کمترین تصحیح و توضیح بیانجامد.
روزنامه اطلاعات قدیمی ترین روزنامه درحال چاپ کشور است. این روزنامه شامگاه روز یکشنبه ۱۹ تیر ۱۳۰۵ در تهران برای نخستین بار چاپ شد.
پس از انقلاب اسلامی ایران موسسه اطلاعات به همراه موسسه کیهان به بنیاد مستضعفان واگذار شد و پس از مدتی این دو موسسه زیر نظر ولی فقیه قرار گرفت و حجت ‌الاسلام سید محمود دعایی به عنوان نماینده ولی فقیه و سرپرست این موسسه منصوب شد.
ستون «دو کلمه حرف حساب» که از دهه ۱۳۶۰ در روزنامه اطلاعات به قلم کیومرث صابری فومنی (گل آقا) منتشر شد به پیشی گرفتن این روزنامه از رقیب دیرین خود کیهان انجامید و زمینه انتشار هفته ‌نامه طنز گل آقا در سال ‌های بعد شد.