به گزارش نخست نیوز، دوناد ترامپ دو سال است که همه کشورهای جهان را تهدید  و ارعاب می‌کند که چنین می‌کنم و چنان به‌ویژه نوک حملاتش هم  ایرانی‌ها هستند و وعده روز ۱۳ ابان که تحریم کمر ایرانی‌ها را خواهد شکست و نهاتیا به زانو درمی‌آیند و کلی داستان‌سرایی.

اما ۱۳ آبان  رسید و نه تنها چیزی نشد که البته موارد زیر را که از قبل گفت بود انجام نشد:

ادعا کرده بود که فشارحداکثری به مردم ایران می آورد اکنون می گوید فشار ممکن، زیرا ترامپ  حتی در داخل حاکمیت امریکا نتوانست همه نظرها را برای تصمیم خیالی اش جلب و همراه  کند. سایر کشورها که حتی در کلام نیز همراه او نشدند چه رسد درعمل. اصلی ترین متحدش یعنی اروپایی ها رسما مخالفت کردند و درعمل برنامه ریزی و دنبال جدا کردن راه حمایت از برجام بدون امریکا.

با کمک اسرائیل همه توان خود را بکارگرفت که ترور کشف کند نهایتا یک نروژی را که اصلا معلوم نیست اصلیتش ایرانی باشد متهم به عکس گرفتن از فردی خیالی کردند که می خواسته یکی ازمخالفان ایران را ترور کنه این هم نتیجه نداد و کسی همراهی نکرد حتی رسانه های جهان هم متوجه اصل ماجرا شدند که تبلیغی است و دنبال نکردند.

ادعا کرد نفت ایران باید به صفر برسد ولی فعلا مجبور شده هشت کشور را معاف کند، این هم یعنی عقب نشینی زیرا وقتی هشت کشور نفت از ایران بخرند دیگر فعلا صفر شدن فروش نفت ایران معنی ندارد.

به همه کشورهای مهم جهان هیات فرستاد تا اول با تهدید بعد با التماس که مبادله با دلار با ایران انجام ندهند نتیجه این شد که فعلا اتحادیه اروپا و به همراه کشورهای روسیه، چین، ترکیه و هند تجارت بدون دلار با ارز ایران را برنامه‌ریزی کردند.

ادعا کرد عربستان جبران کاهش تحریم نفت ایران را می کند که قیمت بالا نرود در عمل اینگونه نشد، نه تنها قمیت نفت افزایش نیافت و نزدیک به ۹۰ دلار شد بلکه نه خود امریکا و نه عربستان و حتی اوپک نتوانستند این خیال را به عمل برسانند.

دردادگاه لاهه هم درمورد وضع کردن تحریم ها علیه ایران محکوم شد و به جای استدلال حقوقی، ابتدا صلاحیت دادگاه لاهه را زیر سوال برد بعد تهدید کرد که کمک مالی خود را قطع می کند و نهایتا از پیمان مودت با ایران را لغو کرد و باقی ماجرا.

خلاصه کلام این که زبان تهدید ظاهرا تنها ابراز باقی مانده نزد ترامپ و دو کشور همراهش یعنی اسرائیل و عربستان است و بقیه کشورهای جهان از تجربه برجام و رفتار امریکا عبرت گرفته اند ودنبال سازو کار تجارت بدون دلار، ترامپ و امریکا هستند.  این وسط دیپلمات های ایرانی را هم یاد کنیم که بدون تهدید و ادعا و داستان سرایی درهمه این عرصه ها، دونالد ترامپ را مجبور به عقب نشینی گام به  گام کرده اند.

 

دکتر علی پاکباز خسروشاهی

مدیر مسوول