کارشناس و پیشکسوت جودو با انتقاد از شرایط موجود در این رشته گفت: برخی آقایان برای ماندن در جودو دست به هر کاری می‌زنند و به این راحتی فدراسیون را رها نمی‌کنند.

به گزارش نخست نیوز، یکی از کاشناسانی که در طول سالهای گذشته منتقد منظقی فدراسیون جودو و اتفاقات آن بوده، مهرداد حسن زاده است که به عنوان یک مربی استعدادیاب شاگردان زیادی را به تیم های ملی تحویل داده است.

فدراسیون جودو نیز در سالهای اخیر از قهرمانان پرورش یافته توسط وی در تیمهای ملی بهره برده است که نمونه بازر آن در حال حاضر سعید ملایی قهرمان جهان و نفر اول رنکینگ جهانی می باشد. وی در گفتگویی تفصیلی با نخست نیوز شرکت کرد و از حال و هوای این رشته المپیکی از سالهای قبل تاکنون سخن گفت.

تاسیس مدرسه جودو خلیج فارس
این کارشناس جودو در مورد سوابق خود گفت: از ۱۱ سالگی در باشگاه کارگران آموزش جودو را آغاز نموده و بعد از حضور در جبه های جنگ و بازگشت به تهران فعالیت خود را در جودو ادامه دادم. سال ۱۳۶۹ مدرسه جودوی خلیج فارس را راه اندازی کرده و دارای دان ۷ جهانی هستم. تاکنون دهها بار مقامهای اول تا سوم در رقابتهای داخلی و خارجی جودو را بدست آورده ایم. قهرمانان متعددی از جمله برادران فاضلی، حاجی زاده ، برادران روشنی، حسن زاده، طایفه، طاهری، برادران آقاجان، مجتبی احمدزاده و سعید ملایی تحویل تیمهای ملی داده ایم.

من قهرمان می ساختم و فدراسیون محروم می کرد
وی افزود: سعید ملایی از سال ۱۳۸۰ با ده سال سن توسط یکی از جودوکاران خوب باشگاه بنام مهدی حاجی زاده که بارها قهرمانان تیم ملی را شکست داده ولی از ورودش به تیم ملی جلوگیری میکردند وارد جودو شد. اولین بار در سال ۱۳۸۴ به همراه چهار جودوکار دیگر با هزینه خودم به رقابتهای نونهالان ترکیه اعزام شده و سال بعد دو نفر از این تیم چهار نفره مدالهای آسیایی و جهانی کسب نمودند. علیرغم دستور رییس سازمان تربیت بدنی وقت مبنی بر تامین هزینه این اعزام، رییس فدراسیون وقت به جای پرداخت هزینه، کمیته انظباطی تشکیل داده و مرا محروم نمودند . نکته جالب این کمیته فرمایشی و نمایشی این بود که شاکی و قاضی و دادستان خود رییس فدراسیون بود.گاهی برای استقبال از شاگردان ملی پوش در فرودگاه مخفی می شدم تا شاگردانم را اذیت نکنند.

اخلاقیات در جودو رنگ باخته
حسن زاده ادامه داد: مجتبی احمدزاده که دو مدال نقره جوانان آسیا را در کارنامه دارد بعد از اولین تجربه حضور در تیم ملی و بازگشت به تهران، به سالن موگویی دعوت کرده و به او اعلام کردند که برای حضور در تیم ملی باید علیه مربی باشگاهی اش در دادسرا شهادت بدهد و به اصرار من و برای جلوگیری از تضییع حقش، این کار را انجام داد. سعید ملایی در رقابتهای نوجوانان کشوری در فینال به دلیل مشکل درد آپاندیس بازنده تاتامی را ترک کرد و همین موضوع باعث شد تهران قهرمان نشود. آقایان در اتوبوس برگشت به تهران به ناله های او توجه نکرده و دو روز بعد در فدراسیون او را به اتهام تمارض و شاگرد حسن زاده بودن ششماه محروم نمودند! در حالیکه در بیمارستان بستری بود و حتی به رای دیوان عدالت هم توجه نکردند. اینها تنها نمونه ای است که ثابت می کند اخلاقیات در این رشته رنگ باخته است. معمولا جودوکاران باشگاه خلیج را به انحای مختلف آزار و اذیت میکردند و دلیل آنهم منتقد بودن من و ثبت نام برای ریاست فدراسیون جودو بود

مربیان سازنده بی انگیزه اند
حاضری خوری در دو دهه گذشته در جودو بسیار رواج یافته و کسانیکه توانایی یافتن یک استعداد را ندارند چه به اینکه او را رشد بدهند به راحتی زحمات سایر مربیان را مال خود معرفی میکنند و این یکی از عوامل بی انگیزگی بسیاری از مربیان قهرمان ساز مانند میرسنجری و قمی و …. شده است. اخلاق در جودو عمقی ندارد اقیانوسی است به عمق ۵ سانتی متر!

داستان کرسی های بین المللی
کسب کرسی های بین المللی ورزشی توسط برخی افراد غیرورزشی در فدراسیونهای قاره ای و جهانی و عضویت در مجامع بین المللی اهرم فشار و تضمینی برای تداوم مدیریت ورزشی در داخل کشور است. گاهی از این مجامع ورزشی بین المللی برای فشار آوردن به قوانین داخلی سوء استفاده می‌کنند و عناوین ترسناکی مانند تعلیق و محرومیت را بیان می کنند تا همچنان بر پست مدیریت داخلی باقی بمانند. من بعنوان کسی که از سال ۱۳۷۵ تجربه حضور در سازمان ورزش و نهادهای نظارتی را داشته ام عرض می‌کنم ورزش برای برخی چنان جذاب است که از درب بیرونشان کنید از پنجره آویزان می‌شوند و خود، فرزند، خواهرزاده، برادر و حتی همسر خود را به ورزش تحمیل می‌کنند البته با ژست وظیفه وسرباز نظام بودن و ….و منت هم سر کشور می گذارند .

اتفاقات عجیب در جودو ایران
در جودو اتفاقاتی در بیست سال گذشته افتاده که در هیچ کجای جهان سابقه نداشته است. اعزام جودوکاری در قامت ملی پوش به مسابقات جهانی فرانسه که حتی در رقابتهای یک روستا یا شهر هم شرکت نکرده، افشا شدن سن واقعی جودوکاران تیم ملی نوجوانان کشته شده در حادثه سقوط هواپیما، و قضاوت داور ایرانی بنفع جودوکار اسراییل برای کسب مدال برنز المپیک پکن و … تنها بخش از تخلفات گسترده در جودوست. جودو ایران بیست سال است که کمیته فنی نداریم و تصمیمات فنی تیمهای ملی توسط یک یا دو نفر گرفته می شود. مربیان طراز اول جذب نمی کنند.

کسی تاکنون پرسیده که فلان مدیرغیرورزشی که با سهمیه ایران اسلامی وارد فدراسیون آسیایی یا جهانی شده با بیش از میانگین ده سفر سالانه و دویست سفر خارجی چه گلی به سر ورزش مملکت زده جز اینکه در مواقع حساس مانند حق خوری ورزشکارایرانی دربازیهای آسیایی سکوت نموده تا مبادا با مسئولان بین المللی دچار اختلاف شود و جای دیگر با ارایه یک پیام ازرییس خارجی به رییس ورزش ایران قدرت و نفوذ بین المللی خویش را به رخ مسئولان داخلی بکشد.

خودشان مشکل سازی می کنند
برخی افراد غیرورزشی که وارد فدراسیونهای ورزشی قاره ای یا جهانی شده اند ابتدا توسط خود یا نزدیکان خود مشکلی ایجاد کرده و سپس نزد افکار عمومی و مدیران ورزش داخل کشور وانمود می کنند که با نفوذ، رایزنی و لابی می توانند پرونده مشکلاتی که خود عامدانه برای کشور و نظام ایجاد کرده اند را حل کنند. قضاوت داور ایرانی برای جودوکار اسراییل در دو مسابقه المپیک پکن که منجر به کسب مدال برنز المپیک برای اسراییل شد را فراموش نمی کنیم. و یا اعزام خانم مردانی به المپیک جوانان که خیلی واضح به قوانین آگاهی داشته و خوب می دانستند که اجازه مبارزه روی تاتامی به او نمی دهند، بعد مدعی می شوند که در المپیک ۲۰۱۲ لندن و المپیک ۲۰۱۶ ریو دو ورزشکار مسلمان ( زن ) حضور داشتند و من به عنوان مسئول کنترل مسابقات با رایزنی که داشتم اجازه دادم این دو ورزشکار که از مصر و عربستان بودند ( با حجاب اسلامی ) به مبارزه با رقبای خود بپردازند.

ادعای غیرواقعی
رئیس فدراسیون مدعی شده که در دوره گذشته رامین صفویه در گروه خود با نماینده رژیم صهیونیستی روبه‌رو شده بود که من توانستم با رایزنی مشکل او را برطرف کنم و با این شرایط چرا وی هفته گذشته در مسابقات ابوظبی نتوانست مانع از همگروهی جودوکار اسراییل با ملایی شود. چرا با این نفوذ قرعه میراسماعیلی با اسراییل را در المپیک آتن تغییر نداد؟ چرا قرعه مقابله جودوکاران ایرانی با صهیونیستها را تغییر نمی‌دهید مانند جهانی باکو که نزدیک بود بریمانلو با اسراییل مواجه شود که شکر خدا جودوکار صهیونیست باخت و با بریمانلو برخورد نکرد. با این نفوذ در فدراسیون جهانی چرا از تغییر طلای سعید ملایی در همین بازیهای آسیایی در لحظات آخر به مدال نقره جلوگیری نکردند؟

با اهالی جودو صادق باشید
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: رئیس فدراسیون والیبال صادقانه عنوان کرده که از سمت خود استفعا نکرده و نمی رود. ولی در ظاهر عنوان نمی کند که استعفا می دهد و سپس توسط نزدیکان خود جنگ نیابتی راه می‌ندازد که پدر این ورزش شده است و نباید برود.کسی که تاکنون با لباس جودو مسابقه نداده و فقط عکس گرفته مدعی است پدر جودو شده است!!

پدر جودو پیشکسوتان و مربیان زحمتکشی هستند که قهرمانان جودو می سازند و کتک می‌خورند محروم می‌شوند و از حق پدر و مادری جودو شاگردانشان می گذرند تا این آقایان با مدال حاضری دیگران بنفع خودشان عکس بگیرند، مصاحبه کنند، جلوی دوربین ها صحبت کنند و ژست بگیرند و قهرمانی های شاگردان دیگران را به نام خود تمام و معرفی کنند.

حسن زاده در خصوص مجمعی که روز شنبه برگزار و به سرپرستی عمادی انجامید تنها به گفتن جمله « آن چیز که عیان است، چه حاجت به بیان است» بسنده کرد.